RANCANGAN MENGAJAR
Nama Kelas : Cinta Qalisha
Bilangan Murid :18 / 20 Orang Murid
Umur : 5 Tahun
Minggu & Hari : 9 &Rabu
Tarikh : 1 Mac 2012
Masa : 35 Minit ( 8.20pagi – 8.55pagi )
Tema : Alam Bahan ( Pekerjaan tidak beruniform)
Tunjang Utama : Tunjang Sains Dan Teknologi ( ST) ( Awal Sains)
Tunjang yang disepadukan : Tunjang Komunikasi ( Bahasa Malaysia)
Standard pembelajaran utama :
(ST 2.3.8) Membandingkan dan mengumpul objek mengikut ciri yang dikenalpasti contoh pekerjaan tidak beruniform seperti pelukis + berus, pekebun + cangkul, tukang masak + sudip + kuali.
Standard pembelajaran disepadukan :
( BM 1.1.7 )Mendengar arahan dan memberi respons.
Objektif pembelajaran : Di akhir pembelajaran murid boleh :
i) Membanding dan mengumpul objek mengikut ciri yang dikenalpasti seperti pelukis + berus, pekebun + cangkul dan tukang masak + sudip + kuali.
ii) Mendengar arahan dan memberi respons dalam aktiviti ‘siapa saya’.
iii) Mewarnakan gambar dalam ruang tertentu dalam lembaran kerja contoh seperti gambar pelukis.
Pengetahuan sedia ada : Murid sudah mengenali beberapa perkerjaan tidak beruniform seperti guru.
Alat Bantu Mengajar (ABM) : Apron, sudip, kuali, LCD, Blog gambar-gambar pekerjaan tidak beruniform, kad teka-teki, lembaran kerja.
Penerapan Nilai : Semangat, memberi perhatian, kerjasama, ketekunan.
KBKK : Menjana idea.
RANCANGAN MENGAJAR
Langkah / Masa | Pengajaran dan Pembelajaran | Catatan | |||||
Aktiviti Guru | Aktiviti Murid | ||||||
Set Induksi (5 Minit) |
|
| ABM: Pakaian memasak, sudip, kuali dan apron. Objektif : -- Nilai : Semangat, memberi perhatian. KBKK : menjana idea. | ||||
Langkah 1 (10minit) |
Contoh :
|
Contoh :
| ABM : LCD, Blog gambar-gambar pekerjaan tidak beruniform. Objektif : ( i ) Nilai:Kerjasama, Semangat, Memberi perhatian. KBKK:Menjana idea. | ||||
Langkah 2 (10minit) |
i) 2 pelajar dari kumpulan A hendaklah memilih sekeping kad berwarna. ii) Guru akan membuka dan membaca isi kad tersebut. ii) Salah seorang pelajar hendaklah meneka dan tampil kehadapan dan mencari gambar tersebut dengan menggunakan blog. iv) Jika betul kumpulan tersebut akan menerima bintang. Kumpulan yang mempunyai banyak bintang akan dikira pemenang. |
| ABM : Kad teka teki, LCD, Blog gambar. Objektif : (ii) Nilai: Kerjasama. KBKK :Menjana idea. | ||||
Langkah 3 (5 Minit) |
|
| ABM : Lembaran kerja. Objektif : (iii) Nilai : Memberi perhatian, ketekunan. KBKK : Menjana idea. | ||||
Penutup (5 Minit) |
Contoh soalan : saya menggunakan piano untuk bermain alat muzik. Siapakah saya ? Contoh : saya menggunakan computer untuk membuat kerja. Siapakah saya ? |
Contoh : jawapannya pemain alat muzik. Contoh : jawapannya kerani. | ABM: Kad teka teki. Objektif : (i), (ii) Nilai : Ketekuanan, memberi perhatian dan kerjasama. KBKK : menjana idea. |
Impak : 18 daripada 20 orang murid dapat mencapai objektif yang telah ditetapkan. Manakala 2 orang daripada mereka tidak dapat mencapai objektif disebabkan mereka tidak hadir dan akan diberikan latihan tambahan mengenai pekerjaan tidak beruniform pada hari seterusnya.
No comments:
Post a Comment